By:
Comments: 0

Bu videoda da 3d yazıcı ile alakalı değişik projeler var. Özellikle otomobil üretiminin çok ciddi bir potansiyeli var. Firmalar sürekli değişen araba modellerine göre fabrikalarını değiştirmek zorunda kalmayacaklar. Bayilerine çok ağır yükler taşımak zorunda da kalmayacaklar. Araba modelinin değişmesi demek 3d yazıcılarda üretilecek parçaların tasarımı değiştirmek demek. Ayrıca aşağıdaki videolarda olduğu gibi metal parçaların da üretilebildiğini düşünürsek, bizi çok daha farklı bir gelecek bekliyor gibi. Nasıl ki 40 yaş üstü insanların hayatına internet hiç yokken girdi ve müthiş bir yer kapladı ise, galiba 3d yazıcılar, daha doğrusu bireysel üreticilik düşüncesi de şimdiki 0-25 yaş grubu için aynı etkiyi oluşturacak gibi. 

Evet, millet olarak silahlara bir ilgimiz var ve bunu inkar edemeyiz. Bu teknolojinin silah üretiminde kullanılması aslında çok ciddi problemleri de beraberinde getiriyor. Kişisel silahlanmanın artmasına katkıda bulunabilecek bu uygulamalar toplumda suç oranını da artırabilir. Düşünsenize evinizde keyfinize göre bir silah üretebiliyorsunuz. Bu durum psikopat ruhlu insanlara suç işleme cesareti de verebilir. 

3D printerler 100 kat daha hızlı olsalardı ne olurdu? Bildiğimiz gibi 3d yazıcıların en büyük dezavantajlarından/eksik yönlerinden birisi de hız meselesi. Bu videodaki amcanın da dediği gibi "3d yazdırma işleminden daha hızlı büyüyen mantarlar var." bu cümle komik olsa da işi özetleyen cinsten. Zaten 3d yazıcı ile az çok ilgilenen herkes, bir süre sonra yavaşlığından şikayet etmeye başlıyor. Bu videoda da yazıcıların bu hız problemlerinden bahsediliyor. Hatta terminatörün sıvı içerisinden çıkması gibi, Hollywood filmlerinden esinlenilebileceğinden bahsediliyor. 

3D Yazıcılar aslında çok önemli bir düşünceyi taşıyor: Elinizde binlerce şeye dönüşebilecek bir malzemeniz var! O halde bir yere giderken yanınızda binlerce şey taşımaktansa her şeye dönüşebilen 1 şey götürmek çok daha mantıklı. Özellikle neye ihtiyacınız olacağı belli değilse. Ha bir de uzaya gidecekseniz işler daha da zorlaşıyor. Örneğin uzaya bir takım çantası götürecek olsanız milyon dolarlara mal olabilir. Ama orada bir 3d yazıcınız olsa, oracıkta üretebilirsiniz. Bu videoda da işte böyle bir fikre yönelik çalışmadan bahsediliyor.Metal parçaları da üretebilmek... Gerçekten de endüstride büyük bir yer kaplar metaller. Çevrenizdeki bir çok malzemenin temel mukavemet yapısını metaller, alaşımlar oluşturur. Bu açıdan bakıldığında 3d yazıcılarla metal parçalar üretebiliyor olmamız bu sektörü çok ciddi ölçülerde büyütüyor. Şu an için metal 3d yazıcılar ev tipi, masa üstü kullanıma pek elverişli olmasa da ilerleyen zamanlarda neden olmasın?


BİR ÖNCEKİ SAYFA


GİRİŞ YAP

Hey, like this? Why not share it with a buddy?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir